Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Car collision. driver man and woman examining damaged automobile
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Bigstock Photo
Zaujímavosti od Informačný servis

Čo robiť, keď vám auto poškodil vodič bez PZP?

Minulý rok bolo v Slovenskej republike evidovaných približne 600-tisíc vozidiel bez platného povinného zmluvného poistenia. Každý rok je toto číslo väčšie, čím sa zároveň zvyšuje aj pravdepodobnosť, že na vodiča bez PZP natrafíte aj vy. Ak vám spôsobí škodu, žiadna poisťovňa nebude povinná ju preplatiť. Ako poškodenému vám však neostanú oči pre plač. V tomto článku vám poradíme, ako by ste v takejto situácii mali postupovať.

Kto pomôže s preplatením škody?

Keď po autonehode alebo škodovej udalosti zistíte, že vinník nemá uzatvorené PZP, kontaktujte políciu, ktorá o udalosti spíše záznam. Následne nahláste škodu Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP) a postupujte podľa jej pokynov. Nezabudnite z miesta nehody vytvoriť aj fotografické zábery tak, aby čo najlepšie zachytávali vzniknutú situáciu. Škody spôsobené nepoisteným vozidlom uhradí SKP z garančného fondu. Vinníkovi však povinnosť preplatiť vzniknuté poškodenia nezanikne, SKP od neho bude preplatenie nákladov vymáhať. Okrem toho si bude musieť dodatočne uzatvoriť si PZP, ak chce vozidlo naďalej používať. A aby toho nebolo málo, dostane pokutu za používanie vozidla bez platného zákonného poistenia.

V prípade, že vinník nehody má neplatné zákonné poistenie, je potrebné, aby poistnú udalosť jeho poisťovni nahlásili obaja zúčastnení vodiči. Poisťovňa vzniknutú škodu preplatí a následne si voči držiteľovi vozidla, ktorým bola škoda spôsobená, uplatní regres. Odporúčame, aby ste si pravidelne kontrolovali platnosť vášho PZP. Neplatné sa môže stať vtedy, keď poistník neuhradí poistné do dátumu splatnosti. Následne začne plynúť vopred stanovená lehota, počas ktorej poisťovňa čaká na platbu. Ak poistné uhradené nebude ani po uplynutí stanovenej lehoty, poistka bude zrušená.

Poškodený si môže náhradu škody dať vyplatiť aj z havarijného poistenia, ak ho pre svoje vozidlo má uzatvorené. Táto možnosť môže byť pohodlnejšia napríklad pri menších ťukancoch alebo oškretiach, pretože nebude potrebné absolvovať ťahanice s druhým vodičom. Upozorňujeme, že v takom prípade sa poškodený vystavuje riziku, že mu poisťovňa v nasledujúcom poistnom období môže navýšiť poistné, pretože už bude mať evidovanú škodu.

Bez PZP neušetríte

Ako vidíte, poškodeného má pri poistnej udalosti kto podržať. Vinník nehody sa zasa poučí, že na povinnom zmluvnom poistení sa nešetrí tak, že si ho nedojedná.

Každý vodič by mal vedieť, že pri uzatváraní zákonnej poistky sa nemusí buchnúť po vačku. Najlacnejšie PZP nájde vďaka online porovnaniu cien na stránke Klik.sk. Stačí zadať potrebné údaje a prejsť na porovnanie cien, v ktorom nájde ponuky od všetkých poisťovní. Všetky uvedené sumy sú konečné, vrátane dostupných bonusov a zliav, na ktoré má konkrétny klient nárok. Cez internet si poistenie, ktoré si vybral, aj uzatvorí a pohodlne uhradí poistné. Potrebné dokumenty, teda zelená karta, poistná zmluva a ostatné, mu budú doručené na e-mail.

Rovnakým spôsobom je možné uzatvoriť aj havarijné poistenie. Online kalkulačka poistenia auta môže porovnať oba typy poistení naraz, stačí len zakliknúť, či si chcete porovnať iba ceny PZP, havarijného poistenia, alebo oboch naraz. Ak chcete ušetriť na poistení, toto je ten správny spôsob.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.