Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Towfiqu barbhuiya 05xccftozn4 unsplash.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Unsplash
Financovanie od Informačný servis

Hypotéka naopak: Všetko, čo potrebujete vedieť

Trh s hypotékami prechádza v roku 2022 veľkými zmenami. Najdôležitejšia z nich je výrazné zvyšovanie úrokových sadzieb. Hypotéky sa stávajú drahšie a mesačné splátky za hypotekárny úver narastajú. Preto je čoraz výhodnejšie uvažovať nad hypotékou naopak. Čo to je a ako vám môže pomôcť pri kúpe nehnuteľnosti si povieme v našom článku.

Prečo riešiť hypotéku naopak?

Veľa ľudí je presvedčených, že najskôr si treba vybrať konkrétnu nehnuteľnosť a až potom prichádza k slovu banka a hypotéka. Nie je to však pravda. Opačný postup vám môže celý proces nadobudnutia nehnuteľnosti výrazne zjednodušiť.

Pokiaľ práve stojíte pred nutnosťou financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky, určite bude pre vás dôležitá informácia ohľadom výšky celkovej sumy, ktorú si môžete dovoliť zaplatiť. Ideálnym riešením tohto problému je hypotéka naopak. Získate ňou istotu, či získate hypotéku v požadovanej výške.

Vzhľadom k tomu, že úvery na bývanie v súčasnosti rastú rýchlym tempom, treba aj rýchlo reagovať na ponuku realitného trhu. V praxi to znamená nutnosť skladať zálohu – predmetnú nehnuteľnosť si tým zarezervujete.

Vedeli ste, že…

… ČSOB od začiatku roka zvyšovala svoje úrokové sadzby už trikrát? Zároveň však ide o jedinú banku na Slovensku, ktorá zaviedla možnosť fixácie hypotéky na 20 rokov. Od 28. 3. 2022 pri sadzbe od 2,75 %.

Hypotéka naopak – základné informácie

Hypotéka naopak predstavuje hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Ide o špeciálny typ hypotéky, pri ktorej si žiadateľ necháva schváliť určitú výšku hypotéky bez špecifikácie kupovanej a zakladanej nehnuteľnosti.

Princípom hypotéky naopak je predschválenie maximálneho rámca hypotéky, ktorý vám banka poskytne. Pre klientov banky to znamená, že budú presne vedieť, v akej cenovej relácii si môžu vyberať nehnuteľnosť.

Klient banky dostane predschválenie písomnou formou – zmluva medzi klientom a bankou. Toto predschválenie úveru je zo strany banky záväzné. Zmluvou tak získate čas na to, aby ste si v nasledujúcich mesiacoch (dobu si stanoví banka) našli svoju nehnuteľnosť. Proces hypotéky sa tým doplní o objekt úveru a o objekt zábezpeky.

Zároveň sa nemusíte báť zložiť predávajúcemu zálohu a pomocou hypotéky tak doplatiť kúpnu cenu. Pri klasickom postupe vám totiž banka nemusí schváliť hypotéku v požadovanej výške.

Paul kapischka nlbmgdbio4y unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Kedy sa oplatí hypotéku naopak riešiť?

Ide najmä o nasledujúce situácie:

 • zmena zamestnania žiadateľa,
 • zmena druhu pracovného pomeru žiadateľa,
 • zmena výšky príjmu žiadateľa,
 • čakáte prírastok do rodiny,
 • ak sú obavy ohľadom zmeny budúceho nárastu úrokových sadzieb,
 • ak máte príjem zo zahraničia a chcete sa vyhnúť expirácii platnosti potvrdenia o príjme.

Postup vybavenia hypotéky naopak

Pri klasickom postupe riešenia hypotéky predkladá klient nielen doklady svojej totožnosti a podklady ku svojim príjmom, ale tiež podklady k predmetnej nehnuteľnosti. Pri hypotéke naopak je postup odlišný:

 • Krok č. 1 – doložíte iba podklady ku svojim príjmom a výdajom. Banka posúdi vašu bonitu a predloží vám k podpisu návrh zmluvy. Tým získate predschválený maximálny úverový rámec. Preverte si však poplatok za nečerpanie podpísanej úverovej zmluvy.
 • Krok č. 2 – banka vám stanoví dobu (štandardne niekoľko mesiacov), aby ste si našli vhodnú nehnuteľnosť. Keď sa vám to podarí, zložíte zálohu predávajúcemu a následne sa už pokračuje bežným postupom.

Hypotéku naopak môžete využiť nielen na kúpu nehnuteľnosti, ale aj na jej výstavbu. Pri účele kúpy musí byť nájdená nehnuteľnosť už skolaudovaná. V tomto smere je jedinou výnimkou developerský projekt. Pri účele výstavby musí mať klient podanú žiadosť o stavebné povolenie.

TIP

Ešte predtým, ako sa vyberiete do banky riešiť hypotéku naopak, urobte si online porovnanie jednotlivých finančných produktov od rôznych bánk. Môžete tak urobiť napríklad prostredníctvom finančného portálu Hyperfinancie.sk.

Podmienky

Hypotéka naopak má nasledovné podmienky schválenia:

 • zamestnanie na dobu neurčitú a stabilný príjem,
 • podnikanie bez poklesu tržieb – banka vám môže schváliť hypotéku s LTV iba 60 % a nie 80 % z hodnoty nehnuteľnosti,
 • žiadny odklad splátok na inom úverovom produkte,
 • OP predávajúcich a kupujúcich,
 • návrh kúpnej zmluvy kupovanej nehnuteľnosti – pri kúpe nehnuteľnosti,
 • stavebné povolenie – pri výstavbe nehnuteľnosti,
 • znalecký posudok zakladanej nehnuteľnosti.

Čo všetko hypotékou naopak získate?

Pri hypotéke naopak získate niekoľko informačných výhod, a to v dostatočnom časovom predstihu. Dozviete sa:

 • akú výšku úveru vám banka na základe vášho príjmu bude ochotná poskytnúť,
 • aké môže byť maximálne percento financovania,
 • či banka akceptuje povahu a výšku vašich príjmov,
 • či vaše aktuálne úverové zaťaženie nie je príliš vysoké vzhľadom na požadovanú výšku úveru,
 • či nemáte v úverovom registri záznamy, o ktorých nemusíte ani vedieť.

Pri riešení hypotéky naopak však treba pamätať na niekoľko dôležitých skutočností. V prvom rade je to fakt, že banka vám v úverovej zmluve stanoví klauzulu – akú minimálnu hodnotu musí mať nehnuteľnosť na založenie.

Ak by ste si teda našli o niečo drahšiu nehnuteľnosť a nevošli by ste sa do pôvodne schváleného úverového rámca, banka vám na základe pôvodnej zmluvy neposkytne vyšší úver. Je preto dôležité vždy požiadať o vyššiu sumu.

Scott graham 5fnmwej4taa unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Záver

Hypotéka naopak má v porovnaní s klasickým postupom riešenia bývania na úver niekoľko výhod. Najdôležitejšia z nich je, že na základe predschváleného úverového rámca presne viete, v akej výške si môžete hľadať nehnuteľnosť. Nemusíte sa tak báť, že banka vám v požadovanej a dohodnutej sume úver neschváli.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.