Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Close up happy young woman hugging man, holding keys
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
Financovanie od Informačný servis

Hypotéka pre mladých: Aké výhody môžete získať?

Napriek kríze spôsobenej pandémiou to vyzerá tak, že realitného trhu sa vôbec nedotkla. Práve naopak. Najmä vo veľkých mestách je nedostatok bytov či rodinných domov, vzrástol tiež záujem o rekreačné nehnuteľnosti. To má za následok neustály rast ich cien, čo môže byť problémom najmä pre mladých ľudí bez výraznej hotovosti.

Na druhej strane však neutícha ani dopyt po hypotekárnych úveroch. Úrokové sadzby sa stále držia na veľmi nízkych hodnotách, čo ich robí dostupnejšími pre širokú verejnosť. V menšej nevýhode môžu byť mladí ľudia či mladé rodiny s nižšími príjmami túžiace po vlastnom bývaní. Pre nich však existuje pomoc v podobe daňového bonusu na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý v roku 2018 nahradil hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých.

V dnešnom článku sa dočítate čo je to daňový bonus na úroky, kto ho môže získať a za akých podmienok.

Máte nárok na daňový bonus z hypotéky?

Na rozdiel od hypoték so štátnym príspevkom pre mladých, ktoré boli poskytované na hypotekárne úvery získané do konca roka 2017, daňový bonus na zaplatené úroky – ako sám názov napovedá, si môžete uplatniť spätne po ich zaplatení.

Aby ste mali nárok na daňový bonus, musíte spĺňať niekoľko podmienok:

  • Úver, na ktorého úroky si uplatňujete bonus musí byť určený na bývanie s účelom výstavby, rekonštrukcie alebo nadobudnutia nehnuteľnosti – domu alebo bytu, nachádzajúcej sa na Slovensku.
  • Priemerný príjem vás ako žiadateľa, resp. všetkých žiadateľov nesmel byť v roku, ktorý predchádzal roku žiadosti o úver, vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy na Slovensku.
  • Daňový bonus môžete získať len na úroky z úverov získaných od 1. 1. 2018.

Ak spĺňate podmienky pre uplatnenie si bonusu, žiadať on môžete na základe potvrdenia o zaplatených úrokoch v danom roku, ktoré vám vydá vaša banka. V niektorých bankách musíte o potvrdenie požiadať – väčšinou elektronicky alebo návštevou na pobočke, v niektorých ho posielajú automaticky.

Za 5 rokov môžete získať späť až 2 000 eur

Daňový bonus môžete získať vo výške 50 % zo sumy zaplatených úrokov, maximálne však 400 €. Nárok na bonus máte počas 5 rokov od prvého čerpania hypotéky, pričom bonus sa vám bude počítať maximálne z úveru vo výške 50 000 € a to aj v prípade, ak je celková výška úveru vyššia. Za 5 rokov tak môžete teoreticky zaplatiť na úrokoch až o 2 000 eur menej, čo určite nie je zanedbateľná suma.

Pravdou však je, že pri súčasných úrokových sadzbách, ktoré sa v priemere pohybujú na úrovni okolo 1 % ročne, si tak veľký bonus uplatniť môcť nebudete. Ak by sme čisto teoreticky vzali spomínaných 50 000 eur so splatnosťou 30 rokov, tak pri úrokovej sadzbe 1 % by bol mesačný úrok vo výške cca 41 eur, čo znamená necelých 500 eur ročne. Nakoľko môžete späť získať maximálne polovicu zo zaplatených úrokov, uplatnením si bonusu ušetríte v tomto prípade približne 250 eur.

Z uvedeného vyplýva, že pri súčasných nízkych úrokových sadzbách boli pôvodné hypotéky pre mladých s úrokovým zvýhodnením výhodnejšie ako aktuálne platný daňový bonus. Pri jeho zachovaní by ste totiž v súčasnosti mali spomínaných 50 000 eur s nulovým úrokom.

Oplatí sa refinancovať nevýhodné úvery

Sú však produkty, pri ktorých dokážete daňový bonus využiť naplno. V porovnaní s uvedeným príkladom by sa muselo jednať o úvery na bývanie s vyššou úrokovou sadzbou a/alebo kratšou dobou splatnosti. Medzi také patria napríklad spotrebné úvery na bývanie či stavebné úvery. V ich prípade by sme však odporúčali zvážiť možnosť dané úvery refinancovať výhodnejšími hypotekárnymi úvermi, ktoré vám pomôžu znížiť splátku aj úroky. A následne požiadať o daňový bonus.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.