Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
In store marketing.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pexels
Marketing od Informačný servis

In-store marketing: Prečo je dôležitý a ako ho využiť

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vplýva vaša predajňa na vašich zákazníkov? Že nie? Tak v tom prípade robíte obrovskú chybu. Vzhľad predajne, rozloženie tovaru, ale napríklad aj vôňa či hudba na predajni, sú jednými zo základných spôsobov, ako ovplyvniť správanie zákazníkov. A rozhodne nie sú jediné. Poďme spoločne nahliadnuť do tajov in-store marketingu.

Čo je to in-store marketing

Hoci si to väčšina z nás neuvedomuje, aj keď ideme do obchodu s jasným cieľom (napríklad kúpiť chlieb), väčšina konkrétnych nákupných rozhodnutí vzniká až priamo v obchode. A práve rozhodnutiami, ktoré predchádzajú vloženiu konkrétneho produktu do nákupného košíka, sa zaoberá in-store marketing.

Zjednodušene môžeme teda povedať, že in-store marketing zahŕňa všetky marketingové techniky, ktoré využívajú obchody na oslovenie zákazníka priamo v čase, keď sa nachádza na prevádzke. Hlavným cieľom in-store marketingu je vytvoriť na predajni príjemné prostredie, ktoré podporí nákupné správanie zákazníkov.

Okrem pojmu in-store marketing sa používa aj označenie marketingová komunikácia v mieste predaja alebo skratky POP a POS.

Medzi nástroje in-store marketingu radíme napríklad osvetlenie predajne, vôňu predajne, rozloženie tovarov na predajni, držiaky na nákupnom vozíku, reklamné pútače na predajni, grafiku na podlahe predajne, dizajn cenoviek, letáky dostupné na predajni, ale aj spôsob komunikácie predajcov či ich vizáž.

Akciové letáky sú dôležitou súčasťou in-store marketingu

Akciové letáky predstavujú jednu z najviac známych foriem komunikácie rôznych obchodov. Každý týždeň nám pristanú v schránke desiatky letákov od rôznych obchodov od potravín, cez obchody s nábytkom až po lekárne.

Podľa prieskumu, ktorý vykonala odborná asociácia POPAI CE, sú práve akciové letáky najdôležitejším komunikačným médiom v rámci in-store komunikácie. Ako ďalšie dôležité komunikačné prostriedky uviedli účastníci prieskumu regálové prostriedky a dekorácie regálových čiel. Vzrástla aj dôležitosť paletových ostrovčekov, regálových prostriedkov a podlahových stojanov. Klesla dôležitosť hier a súťaží.

Príjemné prostredie predáva

Viete, prečo majú niektoré predajne prívlastok luxusné? Nie je to len kvôli sortimentu, ktorý predávajú. Je to aj vďaka tomu, že ich prevádzkovatelia dokonale ovládajú umenie, ako urobiť dojem. Či už ide o svetlo, vôňu, zariadenie, ale aj rozmiestnenie tovaru, to všetko sa dá využiť vo svoj prospech.

Skúste si to porovnať na vlastnej koži. Vojdite najskôr do lacného čínskeho obchodu a odpovedzte si na otázku ako ste sa tu cítili. Následne sa vyberte do lepšej parfumérie, zlatníctva či značkového obchodu s oblečením. Vnímate ten rozdiel v pocitoch?

Psychológia farieb, hra vôni, ale aj poriadok a správanie personálu sú dôležité faktory, ktoré vytvárajú v podvedomí zákazníka príjemný dojem. A ak sa zákazník cíti v obchode príjemne, zvyšuje sa aj pravdepodobnosť vykonania nákupu, či ochota zaplatiť za tovar viac. Nie nadarmo ich preto in-store marketing využíva vo svoj prospech.

Prínosy in-store marketingu

Marketing na mieste predaja vám môže byť nápomocný nielen pri zvyšovaní tržieb, ale taktiež aj pri budovaní značky a získaní lojálnych zákazníkov. Vďaka tomu, že sa u vás budú zákazníci cítiť príjemne sa totiž budú k vám radi vracať.

Hlavné prínosy in-store marketingu:

  1. Zvýšenie tržieb
  2. Získanie lojálnych zákazníkov
  3. Budovanie bližších vzťahov so zákazníkmi
  4. Ovplyvnenie nerozhodnutých zákazníkov
  5. Využitie impulzívneho nakupovania

In-store marketing je obrovská oblasť, ktorá zahŕňa široké spektrum techník a komunikačných prostriedkov. V našom článku sme vám predstavili túto oblasť marketingu naozaj len okrajovo. Máme ale pre vás dôležité posolstvo – ak ste o in-store marketingu nikdy predtým nepočuli, je najvyšší čas začať mu venovať pozornosť. Pretože marketing nie je len o oslovení zákazníkov a prilákaní ich do predajne. Marketing je aj o využití potenciálu, ktorý predstavujú zákazníci, ktorí sa už nachádzajú priamo u nás na predajni.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.