Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Toll station in afternoon light in Ioania highway greece
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Adobe Stock
Novinky od Informačný servis

Najlepšie riešenie pre celoeurópske platby mýta

Nie ste si istí rôznymi pravidlami a predpismi týkajúcimi sa platenia mýta v rôznych európskych krajinách? ➡️ Eurowag vám ponúka pohodlnejší spôsob platenia.

Najlepšie riešenie pre platenie mýta v celej Európe

Cestovanie po Európe je veľmi pohodlné vďaka rozsiahlej sieti prepojených diaľnic. Platenie mýta v jednotlivých krajinách však môže tento zážitok značne skomplikovať. Každá krajina má totiž svoje vlastné pravidlá pre mýtne systémy a ich sledovanie môže byť komplikované a frustrujúce. Pre dopravné spoločnosti je pochopenie týchto systémov, pravidiel a sadzieb kľúčové pre plánovanie trás a každodennú prevádzku.

Spoločnosť Eurowag preto ponúka jednoduché riešenia, ktoré vašej spoločnosti uľahčia platenie mýta. Vďaka palubnej jednotke Eurowag EETS (EVA) nebudú vaši vodiči kvôli plateniu mýta pri prejazde cez rôzne krajiny strácať čas. Zistite, ako môže spoločnosť Eurowag pomôcť vašim nákladným vozidlám zostať v rýchlom jazdnom pruhu vďaka inovatívnym produktom bez potreby sprostredkovateľov.

Viac európskych predpisov o mýte predstavuje výzvu

Komplikácie pri platení mýta v rôznych európskych krajinách vyplývajú z rôznorodosti mýtnych systémov. Každá krajina má špecifické pravidlá, tarify a spôsoby platby a orientácia v tomto spektre predpisov si vyžaduje ich komplexné pochopenie.

Aj keď sa vaša spoločnosť vyzná v týchto systémoch, výzvu predstavuje práve ich častá zmena. Aktualizácie sadzieb mýta, uzávierky ciest a zmeny predpisov sú bežné a sledovanie všetkých noviniek si vyžaduje veľa času a zdrojov.

Okrem toho mnohé krajiny zavádzajú tzv. dynamické spoplatnenie s cieľom podporiť využívanie alternatívnych trás alebo cestovanie mimo dopravnej špičky. Väčšina krajín tiež stanovuje mýto podľa hmotnosti vozidla a počtu náprav. Pre spoločnosti, ktoré chcú minimalizovať svoje mesačné výdavky na mýto, je rozhodujúce efektívne plánovanie a monitorovanie dopravných podmienok v reálnom čase. Vaše nákladné vozidlá sa tak môžu vyhnúť dlhým radom na mýtnych staniciach a zvýšiť tak svoju efektivitu.

Mnoho krajín, mnoho rôznych systémov

Ako už bolo spomenuté, v celej Európe existujú rôzne mýtne systémy, pričom každá krajina uplatňuje vlastné sadzby, predpisy a spôsoby platby. Dodržiavanie všetkých pravidiel týchto systémov pri prejazde po európskych krajinách si vyžaduje ich dobrú znalosť.

V súčasnosti sa v Európe používajú štyri hlavné typy mýtnych systémov – otvorený, uzavretý, systém diaľničných známok a free flow.

Otvorený systém

Otvorený mýtny systém funguje buď prostredníctvom klasických mýtnych brán, alebo pomocou elektronického výberu mýta (ETC). Tradičný spôsob, keď vodiči platia mýto priamo na mýtnej bráne sa v niektorých krajinách stále používa, ale postupne sa prechádza na modernejšie a efektívnejšie spôsoby platenia.

Elektronický výber mýta je ďalším variantom otvoreného systému, ktorý sa občas kombinuje s tradičnými mýtnymi bránami. Tento systém využíva elektronické mýtne stanice umiestnené na rôznych miestach na trase, ktoré identifikujú vozidlá podľa ich registračných značiek a následne vystavia faktúru za mýto majiteľovi vozidla. Tým sa eliminuje potreba zastavovať kvôli manuálnej platbe v hotovosti, čo znamená, že je to plynulejšia a efektívnejšia možnosť. Výška mýta sa určuje podľa prejdenej vzdialenosti a typu vozidla. Ako príklad možno uviesť portugalské spoplatnené cesty, ktoré majú vyhradené pruhy pre ETC a pruhy pre manuálne platby.

Uzavretý systém

V uzavretom mýtnom systéme dostanú vodiči pri vstupe na spoplatnenú cestu lístok na mýtnej bráne. Na konci trasy ho odovzdajú na výstupnej mýtnej bráne a výška poplatku sa vypočíta na základe prejdenej vzdialenosti a ďalších faktorov, ako je typ vozidla a typ použitej cesty. Tento systém sa používa napríklad v Poľsku.

Systém diaľničných známok

Systém diaľničných známok je ďalším spôsobom výberu mýta, ktorý sa používa v mnohých krajinách. Tieto známky sa kupujú vopred a môžu mať podobu nálepiek, ktoré sa umiestňujú na čelné sklo vozidla, alebo digitálneho povolenia (elektronická diaľničná známka), pričom obe sú spojené s evidenčným číslom vozidla. Sú k dispozícii na rôzne časové obdobia, od jedného dňa do jedného roka. Tento systém sa používa v mnohých krajinách vrátane Luxemburska, Dánska alebo Švédska.

Free Flow systém

Free flow mýtny systém je moderný typ mýtneho systému, ktorý sa stáva populárnym vďaka svojmu jednoduchému spôsobu použitia a pohodliu. V tomto systéme sú mýtne búdky vybavené elektronickými zariadeniami, ktoré automaticky zaznamenávajú informácie o prechádzajúcich vozidlách. Aby mohli nákladné vozidlá tento systém využívať, musia mať v kabíne nainštalovanú palubnú jednotku, ktorá je priradená k účtu, na ktorom sa mýto fakturuje.

Vo Free flow systéme sa výška mýtneho poplatku vypočítava na základe prejdenej vzdialenosti na určitých spoplatnených úsekoch a ďalších faktorov, ako je počet náprav, celková hmotnosť vozidla, emisie vozidla, denná doba, a to v závislosti od konkrétnych pravidiel danej krajiny. Efektívne plánovanie trasy a presné výpočty tak môžu prispieť k úspore na mýte.

V snahe zefektívniť a zjednodušiť mýtne systémy vydal Európsky parlament smernicu 2019/520, ktorá umožňuje zavedenie Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Táto služba umožňuje používanie jedného elektronického mýtneho zariadenia vo všetkých zúčastnených krajinách a jej cieľom je vytvoriť jednotný mýtny systém v celej Európe. Eurowag ponúka ideálnu palubnú jednotku certifikovanú pre EETS, ktorá zjednodušuje všetky aspekty platenia mýta.

Pohodlnejší spôsob platenia

S certifikovanou EETS palubnou jednotkou Eurowag môžete bezproblémovo platiť mýto vo väčšine európskych krajín, a to nielen za jazdu po spoplatnených cestách, ale aj za používanie niektorých mostov alebo tunelov. Navyše budete mať všetky mesačné platby zahrnuté v jednej faktúre a vodiči budú môcť platiť mýto rýchlo a jednoducho počas jazdy bez toho, aby museli mať pri sebe hotovosť v rôznych menách.

Eurowag však ponúka viac než len riešenie pre platenie mýta. Predstavujeme vám systém Enhanced Vehicle Assistant (EVA), ktorý spája naše mýtne riešenie s pokročilým telematickým softvérom pre efektívnu správu vášho vozového parku. Systém EVA obsahuje aj inovatívnu technológiu prevencie podvodov s palivom, ktorá vám pomôže znížiť náklady na palivo a údržbu až o 20 %.

Okrem toho systém EVA hovorí vaším jazykom, má veľký farebný displej a zákaznícka podpora je k dispozícii 24/7. Ponúkame aj pohodlnú možnosť úspory paliva prostredníctvom palivovej karty Eurowag.

Kontaktujte nás a zistite, ako môže Eurowag pomôcť vášmu vozovému parku bez ohľadu na jeho veľkosť, aby fungoval efektívne a prosperoval v celej Európe.

CTA: Bezproblémové platby mýta v celej Európe so spoločnosťou Eurowag!

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.