Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zobúdzajúca sa žena v posteli prikrytá perinou a dekou.
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Canva
Zaujímavosti od Reklamný článok dodaný klientom

Viete, aký veľký vplyv má spánok na vašu produktivitu?

Vplyv spánku na produktivitu je nesporný. Jeho nedostatok má negatívny vplyv na kognitívny výkon vrátane pozornosti, reakčného času či rozhodovania a spája sa aj s horším fyzickým zdravím. Ako je na tom z tohto hľadiska váš spánkový režim?

Tvrdenie, že dobrý spánok zvyšuje kvalitu života je možné považovať za fakt. Nedostatok spánku neovplyvňuje len produktivitu, ale aj kreativitu, sústredenie a rozhodnosť. Jedna štúdia napríklad zistila, že u ľudí s nedostatkom spánku bola pravdepodobnosť, že prídu s kreatívnymi nápadmi až o 60% nižšia. Okrem toho sa s úbytkom spánku spájajú aj väčšie riziká robenia chýb spôsobených slabým sústredením. Týmto problémom viete predísť, ak budete dodržiavať odborníkmi odporúčané tipy na zlepšenie spánku.

Spiaca žena v posteli.
Foto: Canva

Spánok a produktivita

I napriek jasnej spojitosti medzi spánkom a produktivitou sa však veľa z nás stále rozhoduje uprednostniť prácu na úkor spánku. Do veľkej miery to súvisí so skutočnosťou, že naša kultúra si cení produktivitu a spánok často spája s lenivosťou. Táto tendencia je ďalej podporovaná skutočnosťou, že ľudia, ktorí obetujú spánok, aby mohli pracovať, sú často vyzdvihovaní za svoju obetavosť. Čo si však neuvedomujeme je, že tento vzorec sa môže rýchlo zmeniť na začarovaný kruh, kde viac práce vedie k ešte menej spánku.

A podobný cyklus môže rýchlo vyústiť i do negatívnych dôsledkov na zdravie – obezita, vysoký krvný tlak a srdcové choroby sú len niektorými z hrozieb plynúcich z nedostatku či nízkej kvality spánku.

Príznaky nedostatku spánku zahŕňajú viac než len pocit únavy. Môžete byť podráždení, mať problém jasne myslieť, či zapamätať si jednoduché informácie. Ide o dôsledok zníženia kognitívnych schopností spôsobujúci ospalosť, pomalšie reakcie a zníženú úroveň koncentrácie. Celý stav ešte viac zhoršuje cielená snaha zostať bdelý, vyžadujúca extra duševnú námahu, ktorú by ste inak spotrebovali na plnenie pracovných úloh. Nepríjemným sprievodným javom môžu byť aj epizódy mikrospánkov – úplných výpadkov pozornosti. V závislosti od profesie, podobné príhody môžu byť hrozbami s rizikom následkov širšieho rozsahu – od straty „nite“ v dôležitej konverzácii, cez neefektívnu komunikáciu a zbytočné nedorozumenia, až po ohrozenie zdravia či dokonca života (lekári, vodiči).

Oblečený muž spiaci na sedačke počas dňa.
Foto: Canva

Kvalita a kvantita spánku

Skrátka, ak nemáte dostatok spánku, nepodávate najlepší výkon. A (nielen) preto by ste mali z úpravy vášho spánkového režimu urobiť prioritu.

Nočný spánok by mal podľa odborníkov trvať minimálne 7 hodín. Štúdia z roku 2011 zistila, že zamestnanci, ktorí zvýšili svoj spánok zo 6 na 7 hodín za noc, zaznamenali nárast produktivity o 16,5%. Záverom inej lekárskej štúdie bolo, že zvýšenie spánku zo 4 na 5 hodín za noc zlepšilo výkon o 34%.

Spánok pritom nemožno ničím adekvátne nahradiť. I keď stimulanty ako kofeín bývajú často akousi barličkou pri nedostatku spánku, lekári varujú pred ich negatívnymi vedľajšími účinkami. Kofeín umelo zvyšuje srdcovú frekvenciu i krvný tlak a pôsobí ako diuretikum. Okrem toho nie je porovnateľnou náhradou spánku, pretože neprináša rovnaké výhody, najmä pri konsolidácii pamäte a odstraňovaní toxických proteínov z mozgu.

Aj keď sa vám pri všetkých povinnostiach nemusí podariť každú noc pridať hodinu k celkovej dĺžke spánku, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť aspoň na zlepšenie jeho kvality.

Zobudená žena ráno sediaca v posteli s úsmevom po dobrom spánku.  
Foto: Canva

V prvom rade sa snažte zaviesť pravidelný spánkový režim a aj ho dodržiavajte. To vášmu telu pomôže dostať sa do rytmu, bude sa vám ľahšie zaspávať a váš spánok bude hlbší. Určite si presný čas, v ktorý s ľahnete a budík nastavte na 7 až 8 hodín neskôr.

Cvičenie alebo iná fyzická aktivita počas dňa vám môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Vyhnite sa však cvičeniu večer, krátko pred spaním, lebo sprievodné hormonálne zmeny vás môžu dlhšie držať v bdelom stave.

Vyhýbajte sa stimulantom, ako sú kofeín a nikotín. Niekoľko hodín pred spaním sa snažte nepiť alkohol a väčšie jedlo si naplánujte tiež minimálne 3-4 hodiny predtým ako si ľahnete. 

Hodinu pred spaním nepozerajte televíziu, nepracujte na počítači a nepoužívajte ani smartfón. Vypnite všetky elektronické obrazovky vo vašej blízkosti, lebo aj ak na ne priamo nehľadíte, svetlo, ktoré vyžarujú môže nepriaznivo vplývať na vaše zaspávanie. Spálňu čo najviac zatemnite, izolujte od vonkajšieho hluku a teplotu v nej zregulujte na 18 až 20 °C.

Pred spaním vyskúšajte cielenú relaxáciu zameranú na uvoľnenie tela a ukľudnenie mysle. Využiť môžete dychové cvičenia, primeranú hudbu, kúpeľ a podobne.

Sledujte mentálne a kognitívne zmeny, ku ktorým u vás dochádza počas dňa a ak sa vám to zdá primerané, popoludní si namiesto kávy 10 až 20 minút zdriemnite. Takéto osvieženie vám pomôže zvýšiť bdelosť, ktorú potrebujete na dobrý výkon.

Znížte prepojenosť medzi pracovným a domácim životom. Výskum v tejto oblasti naznačuje, že schopnosť psychicky sa odpútať od práce po skončení pracovného času znižuje negatívne účinky pracovného stresu. Novú hranicu medzi pracovným a domácim životom možno dosiahnuť stanovením limitov na čas strávený prácou vrátane prestávok a dovolenky i odpojením sa od technológií súvisiacich s prácou počas osobného času.

Pozitívne zmeny vo vašich spánkových návykoch sa nestanú zo dňa na deň. S trpezlivosťou a praxou zistíte, ktoré spánkové návyku fungujú najlepšie práve pre vás. Keď zvýšite kvantitu a kvalitu vášho spánku, prejaví sa to na vašej nálade, zdraví i produktivite v práci. Čokoľvek urobíte, majte na vedomí, že tu neexistuje žiadna šedá zóna: čím lepší spánok, tým vyššia produktivita.

 Tento článok nie je autorským obsahom Foaf.sk . Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.