Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pexels shvets production 7545218.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pexels
Novinky od Informačný servis

Virtuálna platobná karta: Trend nielen kvôli ekológii

Ciest ako znížiť spotrebu plastov vo svete je nespočetne veľa. Jedna z mnohých sa týka aj bankovníctva, konkrétne používania fyzických platobných kariet. Ich význam nástupom smart technológií pomaly klesá a my máme možnosť požiadať o virtuálnu platobnú kartu. Tá v sebe ukrýva oveľa viac ako len pozitívny vzťah k ekológii.

Nie je to tak dávno, čo sme začali objavovať platobné karty a bezhotovostné platenie namiesto hotovosti. Onedlho sme začali platenie fyzickými kartami nahrádzať platbami smart mobilmi a hodinkami. Okrem hotovosti tak častokrát so sebou nenosíme už ani kreditku či debetnú kartu. Aktuálne sme svedkami nástupu ďalšieho „upgrade-u“ menom virtuálna platobná karta.

V dnešnom článku vysvetlíme, čo je to virtuálna platobná karta, uvedieme jej výhody aj prípadné obmedzenia.

Virtuálna karta namiesto plastovej

Najväčší rozdiel medzi klasickou platobnou kartou a virtuálnou je, ako sám názov prezrádza, že virtuálna karta sa nevyrába. To znamená, že plast je nahradený virtuálnou technológiou. Jednoducho povedané, banka vám kartu zriadi, ale nevyrobí. Všetky údaje, ktoré karta musí obsahovať, aby ňou bolo možné platiť, má aj virtuálna karta. Celé platenie však prebieha virtuálne. V prípade platby v kamenných prevádzkach cez systém NFC v hodinkách či mobilných telefónoch, v e-shopoch zadaním potrebných údajov presne ak pri klasickej platobnej karte (číslo karty, platnosť, CVC,…).

Ak sa svoju banku rozhodnete požiadať o virtuálnu platobnú kartu, uvidíte ju hneď vo svojom internetbankingu rovnako ako fyzickú kartu. A presne tak isto je prepojená s vašim bankovým účtom, ku ktorému bola vydaná. Identický princíp platí aj pre kreditné virtuálne karty. Tie nie sú viazané na bankový účet a v porovnaní s používaním klasických kreditných kariet je rozdiel tiež len v tom, že ju nemáte vo svojej peňažke.

Množstvo výhod, jedna nevýhoda

Ako bolo spomenuté v úvode, pozitívny vplyv na životné prostredie znížením použitia plastov je len jedným z viacerých výhod virtuálnej karty. Medzi ďalšie patria:

1. Bezpečnosť

Virtuálne karty môžu byť vytvárané s obmedzenou platnosťou a limitmi, čo znižuje riziko zneužitia. Zároveň, virtuálna karta nemá fyzickú podobu, čo znamená, že kartové údaje (číslo karty, CVV) nie sú uložené na povrchoch karty. Neexistuje preto riziko jej straty, krádeže či zneužitia.

2. Rýchlosť a jednoduchosť

Proces vytvorenia virtuálnej karty je spravidla rýchly a jednoduchý. Môžete si vytvoriť novú kartu v podstate okamžite. Získate tým rýchly prístup k platobným prostriedkom.

3. Jednoduchá správa:

Virtuálne platobné karty môžu byť ľahko spravované a sledované prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo internetového bankovníctva. Môžete jednoducho vytvárať, rušiť alebo meniť virtuálne karty podľa potreby.

4. Online nákupy:

Virtuálne karty sú ideálne pre online nákupy. Ich použitie môže zabezpečiť, že vaše skutočné finančné údaje nie sú zdieľané s rôznymi online predajcami, čím sa zvyšuje bezpečnosť transakcií.

5. Medzinárodné transakcie

Virtuálne karty môžu byť využívané pre medzinárodné transakcie bez potreby vydávania fyzickej karty. To môže uľahčiť online obchodovanie so zahraničnými predajcami.

6. Viacúčelové použitie

Niektoré virtuálne karty umožňujú vytvárať viacúčelové karty, ktoré sú určené iba pre konkrétne transakcie alebo typy nákupov, čo prispieva k lepšej kontrole nad výdavkami.

Popri výhodách je potrebné spomenúť aj jednu nevýhodu, ktorá sa však týka skôr menej rozvinutých krajín. Virtuálnou platobnou kartou nie je možné platiť v prevádzkach, ktoré nedisponujú platobnými terminálmi umožňujúce bezkontaktné platenie. Na Slovensku a v rozvinutých krajinách sú takéto prevádzky skôr raritou a ich počet sa bude aj naďalej veľmi rýchlo znižovať.

Virtuálna karta bez poplatkov

Ak sa rozhodnete pre virtuálnu kartu od mBank, veľkou výhodou tiež je, že jej vydanie, zablokovanie aj opätovné vydanie je bez poplatkov. Stačí, ak si v mBank založíte účet a vyberiete si,že máte záujem o virtuálnu platobnú. Ak už účet v mBank máte, pri žiadaní o každú novú kartu si zvoľte možnosť vydania virtuálnej podoby. To platí napríklad aj pre vydanie debetnej karty zlatá mKarta či kreditnej karty mKreditka Plus.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.