Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: PROSIGHT Slovensko
Zaujímavosti od Informačný servis

Zaujímajú vás podielové fondy? Poradíme vám ako si vybrať

Ponúkli vám v banke investovanie? Alebo by ste chceli začať s investovaním a neviete kde a ako? Podielové fondy sú ideálnym štartérom pre všetkých, ktorí sú vo svete investícií nováčikmi. Povedzme si ako fungujú a ako si vybrať.

Čo sú podielové fondy?

Podielový fond reprezentuje spoločný majetok viacerých osôb. Majetkom sa myslia predovšetkým cenné papiere – akcie, dlhopisy a peňažné prostriedky.  Od iných fondov sa teda líšia takzvaným kolektívnym investovaním, ktoré je pre jednotlivca menej rizikové. Viacero menších investorov nazbiera sumu, s ktorou je možné ďalej obchodovať na burze.

Veľkosť vášho podielu závisí od výšky vášho vkladu. Vlastnícke právo prezentuje podielový list, ktorý vám vydá správcovská spoločnosť. Tá majetok vo fonde spravuje.

Jednoducho povedané, skupina malých investorov spojí svoje vklady, ktoré neskôr správcovská spoločnosť investuje na finančnom trhu. Fond tvoria spomenuté cenné papiere, dlhopisy, akcie a iné finančné nástroje, ktoré sú spoločným majetkom investorov v podiele podľa veľkosti vkladu. Investovanie v podielových fondoch sa riadi zákonom o kolektívnom investovaní č. 594/2003 Z. z.

Výhody podielových fondov:

  • Potenciál vyššieho výnosu v porovnaní s bankovými produktami
  • Nižšie riziko – vďaka diverzifikácii majetku fondu
  • Transparentné – možnosť kontroly
  • Možnosť investovať aj s menšími pravidelnými sumami
  • Neviazaná investícia – môžete kedykoľvek začať aj skončiť s investovaním
  • Chránia peniaze pred infláciou
  • Časovo nenáročné – obchoduje za vás správcovská spoločnosť

Ako investovať do fondov?

Ideálne je investovať pravidelne na dlhodobej báze, je však možnosť investovať aj jednorazovo. Svoje peniaze môžu vložiť fyzické i právnické osoby.

„Nastavte si cieľ investície, zmapujte financie, ktoré máte k dispozícii s ohľadom na finančnú rezervu, ktorá by vám mala zostať k dispozícii v prípade straty zamestnania, dlhodobej práceneschopnosti či iných nepríjemností. Ak budete mať cieľ, rezervu a peniaze nazvyš, môžete začať s investovaním na pravidelnej báze každý mesiac“ odporúča Stanislav Oravec, Account manažér pre investície PROSIGHT Slovensko.

S vašimi vkladmi pracuje správcovská spoločnosť, ktorá má skúsenosti a odborné znalosti z finančného trhu. Vy si na začiatku môžete vybrať, aké investície chcete, aby spoločnosť za vaše vklady nakupovala, v akých krajinách investovala, v akom odvetví, a samozrejme, aké veľké riziko ste ochotní podstúpiť. Čím väčšie riziko, tým lepší zisk, čím nižšie riziko, tým nižší zisk z investície.

Čo to v praxi znamená? Chcete investovať do akcií, dlhopisov alebo komodít? Chcete obchodovať s vašimi peniazmi iba na území európskeho trhu alebo aj za veľkou mlákou či na východe? Taktiež si viete vybrať oblasť investovania – financie, energetika, priemysel, zdravotníctvo, umelá inteligencia a v poslednej dobe obľúbené alternatívne druhy energie. Podľa toho si môžete vybrať konkrétne fondy, alebo si vybrať z ponúkaných investičných stratégií.

Možnosť výberu oblasti s potenciálom rastu a nízku diverzifikáciu využívajú prevažne skúsení investori, podľa nás nie je vhodným spôsobom investovania pre začiatočníkov. Podiely v jednotlivých fondoch si viete nakúpiť cez maklérov, obchodníkov s cennými papiermi či u samotného správcu fondu.

Do akých fondov investovať?

To závisí od toho, kedy očakávate návratnosť peňazí, ako veľmi ste ochotní riskovať, koľko financií máte k dispozícii a aký je váš cieľ investície. Základné rozdelenie fondov: aktívne riadené a pasívne riadené.

Aktívne riadené fondy – správcovská spoločnosť sama rozhoduje, aké konkrétne cenné papiere bude nakupovať do majetku fondu. Za túto aktívnu správu si správca účtuje aj vyšší správcovský poplatok. Typy aktívne riadených fondov sú:

Akciové fondy – Ponúkajú najväčší predpokladaný zisk (podľa dlhodobých štatistík). Ako sme ale spomenuli, čím väčší zisk, tým vyššia miera rizika, s ktorou musíte rátať. Pri akciových fondoch treba rátať s výkyvmi hodnoty (pokles a následný rast), preto sú vhodnejšie pre skúsenejších investorov. Vybrať by ste si ich mali v prípade, že máte dlhodobé investičné ciele (napr. dôchodok, predčasné splatenie hypotéky), ideálne nad 10 rokov. Sú zložené z akcií rôznych svetových spoločností.

Zmiešané fondy – Sú zložené z dvoch typov investičných nástrojov – akcie a dlhopisy. Existuje mnoho zmiešaných fondov, v každom je iné zastúpenie týchto investičných nástrojov. Podľa toho vie maklér či správca určiť mieru rizika a predpokladaný výnos. Odporúčaný časový horizont je aspoň 5 až 7 rokov, v závislosti od miery akciovej zložky v portfóliu. Sú vhodným kompromisom medzi akciovými a dlhopisovými fondami.

Dlhopisové fondy – Ide o konzervatívnu možnosť investovania s nízkym rizikom, ale aj nízkym výnosom. Odporúčame ich pre krátkodobé ciele 3 až 5 rokov – napr. tvorba rezervy. Nájdete v nich prevažne, štátne alebo podnikové dlhopisy.

Peňažné fondy – sú najkonzervatívnejšie, prinášajú najnižší zisk, ale aj najmenšie riziko výkyvov. Odporúčajú sa len pre investície do 1 – 2 rokov. Majetok v nich sa investuje do štátnych a bankových pokladničných poukážok. Ich výnos však takmer nikdy nestačí ani na výšku inflácie.

Pasívne riadené fondy – sú to tzv. indexové fondy. Nie sú spravované aktívne, ale pasívne kopírovaním zvoleného indexu. Môžu byť akciové, dlhopisové aj komoditné. Sú vhodné pre súkromných i firemných investorov. Spomedzi indexových fondov špeciálne odporúčame využívať tzv. ETF fondy (Exchange Traded Fund – verejne obchodovateľný fond), ktoré sú na Slovensku daňovo zvýhodnené. Indexové aj ETF fondy potešia hlavne nízkymi nákladmi na správu a podľa štatistík aj vyšším výnosom oproti aktívne riadeným fondom. Podľa zamerania konkrétnych indexov sa odporúčajú na dobu investovania min. 5 až 15 rokov.

Informácií o investovaní je v súčasnej dobe, kedy na vaše peniaze útočí inflácia, mnoho. Nechajte si poradiť odborníkmi v PROSIGHT Slovensko, ktorí pre vás nájdu ideálne riešenie investovania s ohľadom na vaše možnosti a požiadavky.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.